مقدمه :

سلول خورشیدی دارای یک نقطه عملکرد بیهنه است که می توانیم ماکزیمم توان را از آن نقطه بگیریم. برای به دست آوردن ماکزیمم توان از فتوولتائیک ، معمولا سیستم قدرت فتوولتائیک نیاز به یک سری کنترل کننده برای دریافت ماکزیمم توان دارد.برای مطالعه بیشتر در مورد mppt و روش های پیاده سازی آن بر روی لینک زیر کلیک کنید:

ردیابی نقطه حداکثر توان (MPPT)

شبیه سازی :

امروز میخواهیم در سایت ایران پاور ، با کمک الگوریتم آشفتن و مشاهده مبدل DC به DC افزاینده را کنترل کرده و پس از آن با استفاده از اینورتر تمام پل (FULL BRIDGE) این ولتاژ DC افزایش یافته را به مقدار AC تبدیل کنیم.

در شکل زیر تصویری از محیط شبیه سازی اول ما در شبیه ساز متلب رو مشاهده میکنید :

تصویری از محیط شبیه سازی
تصویری از محیط شبیه سازی

در این شبیه سازی با استفاده از روش آشفتن و مشاهده یک مرجع تولید شده و با استفاده از این مرجع و کنترلر PI پالس های سوئیچ ها تولید میشوند.

نتایج این شبیه سازی:

نتایج شبیه سازی اول MPPT
نتایج شبیه سازی اول MPPT

در شکل بالا ، نمودار اول مربوط به ولتاژ DC پس از مبدل افزاینده ، نمودار دوم مربوط به ولتاژ ماژول خورشیدی ، و تصویر سوم مربوط به جریان ماژول خورشیدی است.

همانطور که در ردیابی نقطه حداکثر توان (MPPT) توضیح داده شد ، روش آشفتن و مشاهده بر اساس افزایش ولتاژ ماژول خورشیدی تا نقطه ای حرکت میکند که حداکثر توان ممکن از ماژول گرفته شود کاملا در شکل بالا قابل مشاهده است.

در این شبیه سازی میتوانید مقدار تابش خورشید را به صورت دستی خود تنظیم کنید.

شبیه سازی دوم :

پس از شبیه سازی بالا حال میخواهیم در خروجی ولتاژ DC یک اینورتر تمام پل (FULL BRIDGE) قرار داده و ولتاژ DC افزایش یافته را به ولتاژ متناوب(AC) تبدیل کنیم.

تصویر شبیه سازی دوم MPPT
تصویر شبیه سازی دوم MPPT

نتایج شبیه سازی دوم :

نتایج شبیه سازی دوم MPPT
نتایج شبیه سازی دوم MPPT

در این شبیه سازی بخش اینورتر را دو کنترل کنترل خواهند کرد. یکی کنترلر ولتاژ و دیگری حلقه ی داخلی کنترل جریان خواهد بود.در شکل بالا نمودار اول مربوط به ولتاژ بار خروجی قرار داده شده ، نمودار دوم مربوط به جریان خروجی سلف خروجی و نمودار سوم مربوط به ولتاژ خازن های DC پس از مبدل افزاینده هستند.

 

برای دریافت این دو شبیه سازی به همراه فلوچارت روش آشفتن و مشاهده اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده فیلم این شبیه سازی در آپارات اینجا کلیک کنید.

‫5/5 ‫(1 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید