مقدمه :

مبدل mmc چیست ؟

مبدل چند سطحی مدولار (MMC)، ساختار جدیدی است که به واسطه توپولوژی ساده و قابلیت اطمینان بالایی که دارد در طیف وسیعی از کاربردها قابل استفاده است. در چند دهه گذشته کاربرد مبدلهاي الکترونيک قدرت رشد چشمگيري داشته است.

مبدلهاي چندسطحي مدولار (MMC) داراي ويژگيهاي منحصر به فردي است که در بين ديگر ساختارهاي مبدلهاي توان متوسط و بالا، جايگاه ويژه اي بخصوص در کاربردهاي HVDC و FACTS پيدا کردهاست. از جمله ويژگيهاي مبدلهاي MMC ميتوان به مدولاريتي ، مقياس پذيري و عدم وجود لينک DC ولتاژ بالا اشاره کرد.

اين مبدل ها بر اساس ولتاژ لينک DC به دو دسته مبدلهاي متقارن و نامتقارن تقسيم ميشوند. مبدلهاي متقارن مبتني بر مدولهاي يکسان با ولتاژهاي لينک DC برابر و مبدلهاي نامتقارن مبتني بر مدولهايي با ولتاژ DC متفاوت ميباشند.

مبدلهاي چند سطحي نامتقارن يک قدم رو به جلو هستند. مزيت مبدل نامتقارن نسبت به متقارن،امکان ايجاد سطوح ولتاژ بيشتر در خروجي با تعداد مدولهاي يکسان است. همچنين اين مبدلها نسبت به مبدلهاي متقارن با تعداد سطوح برابر ولتاژ، انتشار هارمونيک کمتري در جريانهاي خروجي به دليلتعداد مدولهاي کمتر دارند. البته کنترل اين نوع مبدلها پيچيدگي بيشتري دارد.

مبدل چند سطحی mmc
مبدل چند سطحی mmc

شبیه سازی در متلب :

نمایی از شبیه سازی :

محیط شبیه سازی در متلب
محیط شبیه سازی در متلب

ولتاژ خروجی خط ab :

vab

ولتاژ خط ab
ولتاژ خط ab

ولتاژ خروجی فاز a نسبت به زمین (21 سطح):

ولتاژ فاز a نسبت به زمین
ولتاژ فاز a نسبت به زمین

تغییرات ولتاژ خازن موجود در هر سلول :

تغییرات ولتاژ خازن
تغییرات ولتاژ خازن

برای خرید این شبیه سازی در تلگرام با ما تماس بگیرید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید