جزوه الکترونیک قدرت 2 سال 98-99

جولای, 2019 بدون نظر آموزش های پایه ای

مقدمه :

با پیشرفت سریع تکنولوژی و استفاده ی روز افزون از عناصر نیمه هادی (دیودها ، igbt ها و …) استفاده از یک منبع مناسب برای آشنایی با نحوه ی عملکرد این عناصر لازم و ضروری به نظر میرسد. در سطح ابتدایی ، میتوان گفت الکترونیک قدرت علمی است که درآن مباحث مربوط به ساخت مبدل ها با استفاده از مدارها و کلیدهای توان بالای قدرت به منظور تبدیل انرژی الکتریکی از یک نوع به نوعی دیگر ارائه میشود.
در مصارف مختلف انرژی الکتریکی مانند خانگی، کشاورزی ، صنعتی و تجاری نیاز به شکل های مختلف انرژی الکتریکی اعم از انرژی الکتریکی (DCیا مستقیم) با دامنه و فرکانس ثابت و یا متغیر و یا انرژی الکتریکی (ACیا متناوب) با دامنه و فرکانس ثابت یا متغیر میباشد.به همین جهت از مبدل ها برای تبدیل انرژی الکتریکی از یک شکل به شکل دیگر استفاده میشود.
یکی از دروس بسیار مهم در دوره ی ارشد برای دانشجویان رشته الکترونیک قدرت و ماشین های الکتریکی درس های الکترونیک قدرت 1 و الکترونیک قدرت 2 هستند. در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر طوسی ، الکترونیک قدرت 1 شامل مباحثی همچون ، انواع مبدل های dc به dc (باک ،بوست،باک-بوست،کاک،سپیک و…) به صورت ایزوله (با ترانس ) و بدون ایزولاسیون(بدون ترانس) همچنین حفاظت های مرتبط با سوئیچ ها و مبدل های رزونانسی مورد بحث و بررسی همه جانبه قرار میگیرند.
در اینجا میتوانید جزوه الکترونیک قدرت 1 دکتر محمد توکلی بینا استاد تمام دانشگاه صنعتی خواجه نصیر را به رایگان دانلود کنید.

 

 

مباحث مطرح شده در الکترونیک قدرت 2 جزوه دکتر کریم عباس زاده:
فصل اول شامل :
مباحث مقدماتی و پایه و همچنین ac به dc ها
فصل دوم :
مبدل های dc به ac (شامل تک فاز و سه فاز و با بار اهمی و با بار RLC)
معرفی انواع مدولاسیون عرض پالس pwm
سه فاز (شش پله ها ،انواع pwm ها و svpwm)
اینورتر z-source 
فصل سوم :
اینورترهای چند سطحی توان بالا (مانند ساختار دیود کلمپ یا NPC ، خازن شناور یا fliying capacitor ، و ساختار H-bridge)
فصل چهارم :
انواع مبدل های AC به AC 
یادآوری برشگرهای AC-AC
سیکلوکانورترها
ماتریس کانورترها و مدولاسیون مبتنی بر آن ها
از مراجع اصلی این درس
1. کتاب HIGH-POWER CONVERTERS AND AC DRIVES تالیف BIN-WU که ترجمه شده ی این کتاب را میتوانید از اینجا  که مرتبط به سایت خرید انتشارات دانشگاه علم و صنعت است خرید کنید.
2.کتاب الکترونیک قدرت تالیف دکتر کریم عباس زاده 

 

بخش دانلود :

دانلود رایگان جزوه الکترونیک قدرت 2 دکتر عباس زاده

ادامه مطلب

مارا در تلگرام دنبال کنید : [email protected]

ادامه مطلب
برچسب ها
درباره نویسنده
محمد فارسیجانی دانشجوی ارشد الکترونیک قدرت خواجه نصیرالدین طوسی دارای تجربه در زمینه ی شبیه سازی و طراحی عملی اینورتر های چند سطحی ،شبیه سازی انواع ماشین ها در نرم افزار متلب هستم. امیدوارم بتونم آنچه را هر روز در حال یادگیریش هستم به سایر هم وطنانم به بهترین شکل ممکن انتقال دهم.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *